pH vrednost predstavlja enega izmed ključnih parametrov v analizni kemiji, saj je pogosto osnova za mnoge vrste meritev in analiz. Za pridobitev točnih in zanesljivih rezultatov je potreben pH-meter in uporaba ustrezne pH elektrode. Ta oprema omogoča natančne meritve pH, ORP, prevodnosti, raztopljenega kisika in temperature, tako v laboratorijskih kot tudi terenskih pogojih.

Priporočila za kalibracijo pH elektrode
Za ohranitev natančnosti meritev je redno kalibriranje pH elektrode ključnega pomena. Sčasoma, še posebej ob redni uporabi, elektrode izgubljajo nekatere svoje lastnosti, kot so staranje steklene membrane, spremembe na diafragmi ali kontaminacija referenčnega elektrolita. Te spremembe vplivajo na ničelno točko elektrode in njen naklon, kar lahko privede do napačnih rezultatov. Z redno kalibracijo pa pH-meter prilagodimo trenutnim značilnostim elektrode, kar zagotavlja natančne meritve.
Kako pogosto kalibrirati pH elektrodo
Pogostost kalibracije je odvisna od količine izvedenih meritev ter vrste vzorca. Pri večjih količinah vzorcev je priporočljivo izvajanje kalibracije vsakodnevno, še posebej če je elektroda izpostavljena kontaminaciji ali se meritve izvajajo pri višjih temperaturah. Če je število vzorcev manjše in je vzorec čista vodna raztopina, pa zadostuje, da se kalibracija izvede enkrat na teden. Pomembno je, da kalibracijo izvedete tudi pred prvo uporabo elektrode, po čiščenju ali dolgotrajnem shranjevanju elektrode, da zagotovite točnost rezultatov.
Uporaba puferskih raztopin
Pomembno je, da vedno uporabljate sveže puferske raztopine in da le-te imajo ustrezen datum uporabnosti. Pufri podjetja Metrohm so na voljo v različnih pH vrednostih, kot so pH 4, pH 7 in pH 9, ter so pakirani v 500 ml steklenicah ali 30 ml vrečkah za enkratno uporabo. Pufri v vrečkah zagotavljajo svežost, vendar jih je treba uporabiti na dan odprtja. Za pufre v steklenicah velja, da je priporočljivo obdobje uporabe za pH 4 in pH 7 tri mesece od odprtja, medtem ko je za pufer pH 9 ta čas le en mesec, saj alkalni pufri lahko skozi čas absorbirajo ogljikov dioksid (CO2), kar počasi spreminja pH vrednost. Prav tako je pomembno, da uporabljenih raztopin nikoli ne vlivate nazaj v steklenico, saj lahko to povzroči kontaminacijo pufra.
Kako pripraviti pH-meter za kalibracijo
Poleg izbire ustreznih pufrov za kalibracijo je ključnega pomena tudi pravilna nastavitev pH metra. pH meritve so občutljive na temperaturo, saj se lahko izmerjena pH vrednost spreminja s temperaturo vzorca. Tudi pufri so na temperaturo občutljivi. Za avtomatsko prepoznavanje pufrov mora biti na inštrumentu izbrana ustrezna tabela, ki je odvisna od proizvajalca uporabljenih pufrov. Večina Metrohm inštrumentov vključuje tabele temperaturne odvisnosti pH vrednosti, ki so specifične za vsakega proizvajalca pufrov. pH-meter bo samodejno prilagodil vrednost na osnovi temperature. Če ni na voljo ustrezna tabela, je pomembno, da ročno vnesete pravilno pH vrednost pri določeni temperaturi ali pa uporabite lastno tabelo pufrov. Prav tako mora pH-meter omogočati večtočkovno kalibracijo in temperaturno kompenzacijo, da zagotovi natančne in ponovljive rezultate.
Optimalna postavitev pH elektrode
Za izvajanje kalibracije potrebujete pH-meter, pH elektrodo, temperaturni senzor, certificirane puferske raztopine in deionizirano vodo za izpiranje elektrode. Kalibracijo običajno začnemo z pufroma pH 4 in pH 7, vendar je še bolj priporočljivo izvesti 3-točkovno kalibracijo, saj s tem povečamo natančnost meritev. Prav tako je za dosego natančnih rezultatov pomembno, da pH elektrodo pravilno postavite v merilno posodo. To vključuje ustrezno stojalo, pravilen položaj elektrode in odprti čep za referenčni elektrolit, saj lahko slaba postavitev vpliva na točnost meritev.